Noc Bibliotek

Zalogowani w bibliotece

Dnia 1 października 2022 roku filia biblioteczna w Osieku nad Notecią włączyła się do 8. ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”.

Noc Bibliotek to wydarzenie popularyzujące czytanie oraz lokalną bibliotekę jako miejsce integracji i spotkań z kulturą.

Osiecka Noc Bibliotek wystartowała w godzinach popołudniowych i zapewniła uczestnikom akcji ponad trzygodzinne spotkanie z książką, zabawą, plastycznym wyzwaniem oraz z filmem.

Podczas spotkania grupa dzieci i młodzieży podzieliła się książkami poprzez uwolnienie ich w pobliskiej, oficjalnej budce bookcrossingowej. W ten sposób zaakcentowano akcję „Podziel się książkami”, która towarzyszy Nocy Bibliotek i zachęca czytelników do przekazywania książek.

Przeprowadzono też pogadankę, podczas której wzięto pod lupę detektywa, aby określić na czym polega jego działalność, czym się wyróżnia i jakie atrybuty są mu niezbędne. Zagadkowy klimat spotkania przygotował uczestników Nocy Bibliotek do zadania plastycznego, podczas którego podjęto próbę zakamuflowania wiadomości. Zebranym przytoczono także wybraną zagadkę z książki Grzegorza Kasdepke pod tytułem „Detektyw Pozytywka”. Wysłuchany tekst przybliżył uczestnikom osieckiej Nocy Bibliotek śledztwo przeprowadzone przez tytułowego detektywa Pozytywkę. Uczestnicy spotkania podążając tropem bohatera literackiego mieli okazję poznać tok rozumowania detektywa Pozytywki, nauczyć się logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków. W trakcie spotkania zaprezentowano też zebranym wybraną literaturę przygodową pełną detektywistycznych wątków. Książki wyeksponowano na wystawce czytelniczej, promującej literaturę dostępną w osieckiej bibliotece.

Podczas spotkania przywołano także wiersz Joanny Mueller pod tytułem „Wciąganie w czytanie”, który stanowił autorską dedykację 8. ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Młodzi słuchacze umiejętnie wskazali poetyckie zestawienie wirtualnego świata gier z realną przestrzenią biblioteczną. Wspólnie odniesiono się też do tegorocznego plakatu i hasła Nocy Bibliotek. W trakcie wydarzenia nie zabrakło również zabawy

w „Co zniknęło?”, która okazała się doskonałym ćwiczeniem pamięci.

Uwolnione książki, pogadanka o detektywie, plastyczne zadanie, spotkanie z literaturą czy wreszcie zabawa stanowiły przygotowanie do familijnego filmu przygodowego towarzyszącego Nocy Bibliotek 2022. „Biuro Detektywistyczne Lessego i Mai. Pierwsza tajemnica” to film będący ekranizacją znanej serii książek dla dzieci Martina Widmarka. Opowiada o parze młodych detektywów zaangażowanych w poszukiwania skradzionego skarbu – księgi.

Na koniec Nocy Bibliotek uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek. Zebranym udostępniono także link do gry o twórczym pisaniu.

Tegoroczna, lokalna odsłona Nocy Bibliotek pozwoliła ponownie skierować światło na filię biblioteczną w Osieku nad Notecią , pokazać moc literatury i w niekonwencjonalny sposób zachęcić do korzystania z zasobów biblioteki. Odwołując się zatem do wiersza Joanny Mueller „Wciąganie w czytanie”, nie warto zwlekać i czym prędzej zalogować się w świecie na hasło „Biblioteka”!

MGOK Biblioteka w Wyrzysku

Filia w Osieku nad Notecią

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.