Spotkanie z przedszkolakami

Przedszkolne spotkania z poezją w bibliotece

Po wakacyjnej przerwie w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku oraz w filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią wznowiono cykl spotkań z przedszkolakami pod nazwą „Dziecięca wędrówka z Marią Konopnicką”. Spotkania stanowiły kontynuację projektu „Małe i duże podróże po literaturze.

Wrześniowe i październikowe spotkania z przedszkolakami pozwoliły popularyzować twórczość Marii Konopnickiej oraz rozbudzać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci. Małym czytelnikom zaprezentowano wybrane wiersze poetki, wśród których znalazły się: „Stefek Burczymucha”, „Staszek w lesie”, „Jasio Śpioszek” , „Nasze kwiaty”, „Świerszczyk”, „Jesienią”, „Deszczyk”, „Parasol”, „Odlot” oraz liryk „Jak Mańcia czyta książeczkę”. W ten sposób dzieci poznały świat przedstawiony w utworach autorki, w którym nie brakuje odniesień do natury.

W tekstach poetki świat roślin i zwierząt przeplata się z codziennym życiem wiejskim adekwatnym do pór roku. Wspólne pogadanki o przytoczonych wierszach uzmysłowiły przedszkolakom, iż otaczający nas świat może być inspiracją do wielu działań twórczych. Dziecięce rozważania o twórczości Marii Konopnickiej dopełniły kolorowe prace plastyczne nawiązujące do przyrody.

W trakcie spotkań wybrany dorobek literacki Marii Konopnickiej dostępny w osieckiej i wyrzyskiej bibliotece eksponowały specjalne wystawki czytelnicze.

Na koniec przedszkolnych spotkań z poezją mali czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

Biblioteczne spotkania z przedszkolakami zaakcentowały twórczość Marii Konopnickiej, ukazały piękno poezji, wzbogaciły dziecięcą wyobraźnię a także zaznajomiły małych czytelników z przestrzenią biblioteczną.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.