2022-07-11-03-Przedszkolne-wedrowki

Przedszkolne wędrówki literackie w bibliotece

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku jest jednym z tegorocznych beneficjentów rządowego programu pod nazwą „Promocja czytelnictwa”. W ramach tegoż programu wyrzyski dom kultury otrzymał dofinansowanie do projektu: „Małe i duże podróże po literaturze” w kwocie 33 950,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jednym z elementów składowych projektu były comiesięczne spotkania z przedszkolakami pod nazwą „Dziecięca wędrówka z Marią Konopnicką”. Od kwietnia do czerwca dzieci przedszkolne licznie odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Wyrzysku oraz filię biblioteczną w Osieku nad Notecią i uczestniczyły w literackiej podróży wokół wybranej twórczości Marii Konopnickiej. Przedszkolaki poznały określone wiersze poetki pełne nie tylko baśniowych bohaterów, ale i kolorów, kwiatów, zwierząt, zjawisk atmosferycznych, obrazów z życia codziennego w różnych porach roku i innych obrazów ukazanych w tekstach Marii Konopnickiej. Wysłuchane przez dzieci wiersze wielokrotnie zaowocowały interesującymi pogadankami o świecie przedstawionym w utworach pisarki. Cykliczne spotkania z przedszkolakami popularyzowały twórczość Marii Konopnickiej oraz rozbudzały wśród dzieci zamiłowanie do poezji, uwrażliwiały na piękno literatury dziecięcej a także rozwijały wyobraźnię. Spotkania uatrakcyjniano zabawami ruchowymi i muzycznymi, kolorową scenografią, teatrzykiem kamishibai a także kreatywnymi zadaniami plastycznymi. Podczas wydarzeń przedszkolaki poznały nie tylko najciekawsze utwory dla dzieci pisarki, ale także sylwetkę Marii Konopnickiej. Dzieciom przybliżono wybrane ciekawostki biograficzne poetki oraz przykładowe portrety autorki. Bibliotecznym wędrówkom literackim każdorazowo towarzyszył kącik czytelniczy, eksponujący książki Marii Konopnickiej dostępne w wyrzyskiej i osieckiej bibliotece publicznej.

W ramach projektu MGOK w Wyrzysku „Małe i duże podróże po literaturze” dzieci przedszkolne odbyły ciekawe i dydaktyczne podróże poetyckie. Wędrówki literackie skierowane do przedszkolaków służyły promocji czytelnictwa i popularyzacji twórczości i sylwetki Marii Konopnickiej, która należy do grona patronów roku 2022.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”