Projekt „Małe i duże podróże po literaturze”

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku był jednym z tegorocznych beneficjentów rządowego programu pod nazwą „Promocja czytelnictwa”. W ramach tego programu wyrzyski dom kultury otrzymał dofinansowanie do projektu „Małe i duże podróże po literaturze” w kwocie 33 950,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt obejmował różnorodne działania, które służyły popularyzacji czytelnictwa lokalnie i skierowane były do odbiorców z różnych grup wiekowych.

W czasie realizacji projektu Bibliotekę Publiczną w Wyrzysku oraz filię biblioteczną w Osieku nad Notecią licznie odwiedziły dzieci w ramach comiesięcznych spotkań pod hasłem „Dziecięca wędrówka z Marią Konopnicką”. Zajęcia z małymi czytelnikami pozwoliły promować twórczość Marii Konopnickiej i w ten sposób zaakcentować literacką patronkę 2022 roku. Liryczne wędrówki umożliwiły również rozbudzenie zamiłowania do poezji wśród dzieci, rozwój wyobraźni, uwrażliwienie na piękno literatury dziecięcej czy propagowanie lokalnych bibliotek wraz z wybranym księgozbiorem dla najmłodszych czytelników.

Czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży promowano też poprzez spotkania pod hasłem „Wokół spełniania podróżniczych marzeń”. W tym celu odbyły się spotkania autorskie, podczas których popularyzowano literaturę podróżniczą. 13 maja 2022 roku swą twórczość w gminie Wyrzysk krzewił pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki, który w atrakcyjnej formie zachęcał swych słuchaczy do realizacji marzeń. Z kolei 27 września 2022 roku do podróżniczych wyzwań zachęcał pisarz, podróżnik i dziennikarz Michał Szulim, który w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku polecał młodzieży swe książki o wyprawach w różne zakątki świata.

Lokalna promocja czytelnictwa odbywała się również w przestrzeni publicznej Wyrzyska. W dniu 9 lipca 2022 roku na targowisku miejskim w Wyrzysku odbyło się wielkie widowisko teatralno-muzyczne. Artyści Teatru Klinika Lalek wielopokoleniowemu audytorium zaprezentowali widowisko pod tytułem „Kosmiczna podróż Guliwera” na motywach słynnej powieści Jonathana Swifta „Podróże Guliwera”. Spektakl w wielkim formacie ukazał przygody tytułowego bohatera pełne akustycznych i świetlnych efektów. Wydarzenie uatrakcyjniło spędzenie wakacyjnego czasu wolnego oraz unaoczniło przedsięwzięcie kulturalne niecodziennego formatu.

Plenerowy charakter miał także event rodzinny pod nazwą „Poczytaj mi MAMO, poczytaj mi TATO”, który odbył się 18 września 2022 roku na Bulwarach w Wyrzysku. Spotkanie zgromadziło wielu zainteresowanych mieszkańców gminy Wyrzysk otwartych na wspólną integrację rodzinną skupioną wokół literatury.

W ramach eventu rodzinnego odbyło się między innymi spotkanie autorskie z pisarką i dziennikarką Martą Konek, która promowała swą książkę pod tytułem „Kasia w pasiece”. Wydarzeniu towarzyszył też warsztat literacki oraz animacje dla dzieci.

Event służył promocji literatury i międzypokoleniowej integracji społeczności lokalnej. Wydarzenie pokazało, iż wspólne czytanie książek może być pretekstem do wielu rodzinnych aktywności w przestrzeni miejskiej.

W ramach projektu odbył się też gminny konkurs literacki „Kraina wierszem malowana”. W efekcie powstały utwory wierszowane zainspirowane lokalnym krajobrazem. Laureaci konkursu ukazali piękno małej ojczyzny i podczas eventu rodzinnego otrzymali nagrody rzeczowe.

W działaniach projektowych nie zapomniano o osobach niepełnosprawnych. Dnia 9 czerwca 2022 roku zorganizowano piknik dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Liszkowie, podczas którego wykorzystano sensoryczne metody terapeutyczne z plastykoterapii i muzykoterapii. Twórcza praca w glinie zaowocowała licznymi rzeźbami a akcent muzyczny dopełnił radosne i przyjazne usposobienie zebranych.

Projekt MGOK w Wyrzysku pozwolił także podnieść kompetencje pracowników domu kultury poprzez szkolenie wzbogacające warsztat pracy z dziećmi i młodzieżą.

Projekt zaowocował również współpracą z różnymi instytucjami, które w rozmaity sposób włączyły się w działania projektowe, organizacyjne bądź promocję poszczególnych wydarzeń.

Działania projektowe były popularyzowane poprzez rozmaite formy przekazu, jak również w postaci praktycznych gadżetów dla uczestników spotkań.

Projekt „Małe i duże podróże po literaturze” przyczynił się do wzbogacenia oferty kulturalnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku oraz wzmożonej promocji czytelnictwa na lokalnym gruncie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.