2019-06-03-12-XVI-TB

XVI TYDZIEŃ BIBLIOTEK w Bibliotece Publicznej

XVI TYDZIEŃ BIBLIOTEK w Bibliotece Publicznej

#Biblioteka

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza (8 maja), który inauguruje Tydzień Bibliotek to pomysł Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W tym roku pod prostym hasłem #Biblioteka.

Również Biblioteka Publiczna wraz z biblioteką filialną w Osieku nad Notecią włączyły się w tę akcję. W tym celu przygotowana została bogata oferta – zarówno zajęć cyklicznych, jak i tych wyjątkowych, jakimi są zawsze spotkania autorskie.

Pierwsze spotkanie autorskie adresowane było dla najmłodszych – zarówno w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku i filii w Osieku gościliśmy poetkę – panią Wiesławę Pyrcz.
Autorka przez większość życia zawodowego była związana ze szkołą, pracowała jako nauczyciel bibliotekarz. Dodatkowo zajmowała się promocją zdrowia wśród najmłodszych. Praca z dziećmi stała się inspiracją do tworzenia wierszy o zdrowiu i przyrodzie.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Falmierowa, przedszkolaki z Wyrzyska oraz uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej z Wyrzyska wraz ze swoimi opiekunami a w Osieku uczniowie klasy pierwszej z miejscowej Szkoły Podstawowej. W czasie spotkania poetka zaprezentowała kilka utworów ze swoich książek: „Recepta na zdrowie”, „Wiersze, które uczą przyrody”, „O misiach i o niedźwiadkach” oraz „Urodziny Biedronki”. Dodatkowo Pani Wiesława opowiedziała dzieciom o drodze jaką musi przebyć książka od momentu napisania do wydania.

W piątek 10 maja, w filii w Osieku gościliśmy przedszkolaków. Podczas lekcji bibliotecznej opowiedziałyśmy przybyłym o najważniejszych aspektach działania biblioteki publicznej. Dzieci dowiedziały się jak działa system wypożyczeń i jak należy traktować książki. Zaprezentowałyśmy przedszkolakom najciekawsze, pod względem budowy, książki przeznaczone dla najmłodszych. Spotkanie urozmaiciła zabawa w ulubione przez dzieci kalambury.

13 maja w ramach 18.Nadnoteckich Dni Literatury w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku mieliśmy zaszczyt gościć panią Ewę Nowakowską – animatorkę kultury, autorkę trzech książek poetyckich. Pani Ewa to również organizatorka i pomysłodawczyni wielu różnorodnych imprez i spotkań poetyckich. Jest także współzałożycielką grupy poetyckiej „Sprężyna”. To co lubi najbardziej, to zabawa ze słowem. Łączy je chętnie z muzyką, rytmem, ruchem, obrazem – szukając najlepszej formy przekazu dla napisanych wierszy.
Uczestnikami warsztatów byli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku.

W osieckiej bibliotece działają dwa Kluby Dyskusyjne, więc i one nie mogły pominąć wydarzenia jakim jest Tydzień Bibliotek. Podczas spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki mówiłyśmy o miłości. Pierwszych zakochaniach, randkach, ale również oczekiwaniach względem bliskich nam osób, a to wszystko w oparciu o lekturę książki Pawła Beręsewicza „Jak chodziłem z Julka Maj”.

Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki również zajął się twórczością P. Beręsewicza. Krótkie opowiadania z życia Adama i Ady zawarte w książce „Nie czekaj aż dorośniesz” skłoniły nas do refleksji nad przyszłością i zmotywowały do działania dziś, a nie odkładania niczego na później. Lektura krótkiej ale za to jak wymownej pozycji Petera Carnavas „O dzieciach, które kochają książki” pokazała nam rolę jaką pełnią książki w naszym życiu, ZBLIŻAJĄ DO SIEBIE LUDZI, co jest najlepszym podsumowaniem i zarazem zachętą do odwiedzenia biblioteki.

Ten pełen wydarzeń tydzień zakończyliśmy fascynującymi spotkaniami z dwojgiem wyjątkowych podróżników.

Asia i Adam Dieliccy, których gościliśmy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami z ponad 3 letniej podróży autostopem z Polski do Australii. Ich barwne opowieści o kulturach, odwiedzonych miejscach, egzotycznym jedzeniu a przede wszystkim o wspaniałych ludziach jakich w tej podróży spotkali skupiały uwagę uczestników oraz pobudzały do ciekawych konwersacji. Choć wizyta była bardzo treściwa pozostawiła niedosyt, bo nasi goście pełni pasji i zaangażowania w to co robią mogliby opowiedzieć jeszcze wiele ciekawych przygód. Mamy nadzieję, że będą mieli okazję jeszcze w przyszłości to uczynić.

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Osieku oraz nauczyciele i uczniowie wyrzyskiego gimnazjum a także zainteresowani mieszkańcy Wyrzyska i Osieka nad Notecią.

Choć XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i wytężone działania biblioteczne za nami my działamy dalej, bo w naszej placówce ciekawe zajęcia odbywają się przez cały rok.

Drogi mieszkańcu Gminy Wyrzysk jeśli jeszcze nie wiesz co oferuje Twoja Biblioteka – sprawdź to koniecznie!

Osobiście lub on-line pod adresem: https://biblioteka.mgokwyrzysk.pl/ .

MGOK – Wyrzysk, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku wraz z filią Osiek nad Notecią

[ngg src=”galleries” ids=”237″ display=”basic_thumbnail”]

Możliwość komentowania została wyłączona.