2021-09-08-21-Wakacyjny-kacik-tworczy

Wakacyjny kącik twórczy

„Wakacyjny kącik twórczy”


Wakacje to wspaniały okres, zwłaszcza dla dzieci. Jest to czas na rozwinięcie swoich zainteresowań, zawarcie nowych znajomości, przyjaźni oraz przede wszystkim, na zabawę.
W duchu tej myśli, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku już po raz kolejny włączyła się w organizowanie zajęć dla najmłodszych, którzy pozostali na czas wakacji w domach. Zajęcia w naszej bibliotece pod nazwą „Wakacyjny kącik twórczy” odbywały się w lipcu i sierpniu w każdy wtorek.
Kreatywnie i wesoło rozpoczęło się pierwsze wakacyjne spotkanie. Dzieci biorące w nim udział miały okazję na przeżycie fantastycznej przygody z Nelą małą reporterką, autorką niezwykle popularnych książek podróżniczych dla dzieci. Tego dnia zamiast, zwykłej kartki papieru, do malowania wykorzystaliśmy folię stretch, która okazała się idealną formą zabawy i rozwijania kreatywności u naszych milusińskich. Rozciągnięta przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury folia przerodziła się w płótno, na którym, za pomocą farb plakatowych dzieci wyczarowały wyjątkowe podróżnicze krajobrazy.
W kolejnym tygodniu nasi mali goście stworzyli podmorski świat. Na głębiny rzucili chłopca i dziewczynkę z kolorowego papieru, filcu oraz kreatywnej pianki. Każdą z postaci wyposażyły w profesjonalny sprzęt – płetwy, maski i rurki do nurkowania – a pod wodą towarzyszy im między innymi krab, ośmiornica, meduzy i rozgwiazdy. Tego dnia z racji pięknej pogody za oknem nie zabrakło również sportowych konkurencji w ogrodzie przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania mieliśmy ogromną przyjemność gościć u nas fotograf – panią Klaudię Janowską, która chowając się za aparatem, zatrzymała najbardziej ulotne i piękne chwile… robiąc cudowną sesję zdjęciową naszym milusińskim. Oprócz sesji fotograficznej były również zajęcia kreatywne i ruchowe dla dzieci.
Ważnym elementem naszych wakacyjnych planów był Dzień Włóczykija – piesza wycieczka do Polanowa. Wyprawie przez całą drogę towarzyszył uśmiech i dobry humor. A po przebytym marszu w otoczeniu przyrody i w radosnej atmosferze na dzieci, na miejscu zbiórki czekała para podróżników: Daria i Krzysztof Nowakowscy wraz z dwójką swoich pupili Fliką i Henią, które są częścią ich psiego zaprzęgu. Pasjonaci opowiedzieli nam o swojej przygodzie z zaprzęgami, trenowaniu psów oraz odpowiadali na pytania dzieci.
Kolejne wakacyjne zajęcia to przede wszystkim piracka zabawa. Również tego dnia dzieci miały okazję odrobinkę się wybrudzić. Wspólne tworzenie cieczy nienewtonowskiej okazało się być niesamowitą frajdą i strzałem w dziesiątkę. W końcu brudne dzieci to szczęśliwe dzieci!
Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają fantazję oraz wyobraźnię – mowa oczywiście o farbach plakatowych, które towarzyszyły nam podczas następnego „Wakacyjnego kącika twórczego”. Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach dały upust swojej fantazji i kreatywności tworząc wielkie, cudownie kolorowe ptaki. Nie brakowało również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
Drugi miesiąc wakacji rozpoczęliśmy od zmiany biblioteki w centrum badań kosmicznych 🙂 Nasi inżynierowie zaprojektowali przepięknie bezzałogowe statki kosmiczne.
Najlepiej znaną postacią wierzeń dalekiego Wschodu jest smok chiński – opiekun rzek i strumieni, sam mając kształt węża wije się jak potok i to on był tematem naszego kolejnego sierpniowego spotkania. Dzieci biorące udział w tych zajęciach stworzyły baśniowe właśnie chińskie smoki.
W sierpniu obchodziliśmy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Dzień ten ma przypominać nam wszystkim o ogromnym znaczeniu pszczół dla całego ekosystemu, odpowiadają bowiem za zapylanie większości gatunków roślin, zapewniającym ludziom pożywienie, a są coraz bardziej zagrożone. Dlatego jedno z sierpniowych spotkań dotyczyło właśnie tych owadów. Dzieci, oprócz zadań plastyczno-kreatywnych, miały również możliwość zobaczenia jak wygląda chociażby podkurzacz, który służy do odymiania podrażnionych pszczół, kapelusz z siatką czy rękawice ochronne.
W przedostatnim tygodniu „Wakacyjnego kącika twórczego” bawiliśmy się w cyrk. Do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy cyrkowców zalicza się akrobatów, których stworzyliśmy z kartek papieru oraz spinaczy. Nie zabrakło także kolorowych klaunów.
Wakacje dobiegły końca więc powolutku czas porządkować przestrzeń wokół siebie i robić miejsce na nowe rzeczy. W planowaniu i organizowaniu jest metoda, by zmiany zachodziły w pozytywny sposób i po prostu cieszyły. Dlatego na ostatnich zajęciach wakacyjnych w wyrzyskiej Bibliotece, dzieci biorące w nich udział wykonały ukłon w stronę ekologii i zrobiły oryginalny przybornik z puszek po przetworach :). Metodą decoupage powstały kolorowe organizery na biurko – chociażby na przybory do pisania. Tego dnia nasi milusińscy zapragnęli również zrobić slima. Na stoliku znalazła się mąka ziemniaczana i pszenna, soda, płyn do mycia naczyń i do prania, , sól, kolorowy brokat, farba akrylowa i wiele innych, jak się okazało przydatnych rzeczy. Zaczęło się od emocji rozpalonej własną wyobraźnią. Wszyscy ze sobą współpracowali, co też jest ważnym elementem udanej zabawy. Każdy mieszał to, co chciał. Po połączeniu składników wszystko wyrabiano rączkami. Bez wątpienia przy tworzeniu bibliotecznego slima było dużo radości i śmiechu.
Poza tym bibliotekarzy można było spotkać w poszczególnych sołectwach. Animowaliśmy czas dzieciom w Bąkowie, Kościerzynie Wielkim oraz Gleśnie.
Zorganizowane przez bibliotekę zajęcia pozwoliły na przeżycie przygody oraz pozostawiły miłe wspomnienia, a odrobina wyobraźni i zaangażowania sprzyjała tworzeniu interesujących rzeczy w gronie rówieśników.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w naszych letnich spotkaniach oraz za miłą i przyjazną atmosferę. Na wszystkich zajęciach wykazaliście się pomysłowością, a każda praca okazała się niepowtarzalna. DZIĘKUJEMY!!!

A już od września powracają wtorkowe spotkania z cyklu „Kącik twórczy”.
Zapraszamy serdecznie. Więcej informacji na ten temat już niedługo.

M-GOK Wyrzysk, Biblioteka Publiczna

[ngg src=”galleries” ids=”275″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Możliwość komentowania została wyłączona.