KODAK Digital Still Camera

„Przystanek wakacje” w filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią

„Przystanek wakacje” w filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią

W wakacje filia biblioteczna w Osieku nad Notecią zapraszała dzieci na spotkania pełne plastycznych i animacyjnych pomysłów. Z zaproszenia skorzystała spora grupa dzieci, która ciekawie i kreatywnie spędziła czas w przestrzeni bibliotecznej. Miesiące wakacyjne jednak szybko upłynęły, a nam pozostały wspomnienia, zdjęcia i piękne prace wykonane przez dzieci.
Podczas zajęć staraliśmy się wykorzystywać różne techniki plastyczne, poznawać nowe materiały i narzędzia. Praca kreatywna to nie wszystko, więc nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz integracyjnych. Wśród zabaw znalazło się między innymi koło fortuny z rozmaitymi pytaniami. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na wylosowane pytania, niejednokrotnie były to interesujące i humorystyczne wypowiedzi. Nie zabrakło też kalambur z nazwami zawodów oraz gry w kolory wraz z sądzeniem fantów. Ciekawym dla dzieci zadaniem było też układanie domków z kart. Do tej zabawy wykorzystano nieaktualne już karty biblioteczne. Zadanie to bardzo zaabsorbowało dzieci oraz ćwiczyło zdolności manualne, precyzję i przede wszystkim cierpliwość. Natomiast na kanwie zabawy „gąski, gąski do domu” dzieci bawiły się w nową zabawę „pszczoły, pszczoły do ula”.
Prace plastyczne zaczęliśmy od owoców i puchnącej farby przygotowanej samodzielnie z kleju i pianki do golenia. Piękne, kolorowe i delikatne w dotyku maliny, truskawki, ananasy, arbuzy czy winogrona stały się nie tylko ładną dekoracją, ale przede wszystkim ciekawym doznaniem sensorycznym.
Odbyliśmy również ciekawą podróż w kosmos, poznaliśmy wiele ciekawostek o planetach i galaktyce. Po lekturze uczestnicy mieli okazję wykonać, przy pomocy drewnianych patyczków, wydrapywankę z wcześniej przygotowanych kolorowych arkuszy pomalowanych czarną farbą. Zadanie rozbudzało ciekawość i rozwijało umiejętność pracy odręcznej bez możliwości korekty, co w dzisiejszych czasach jest u młodych piętą Achillesa.

Jednym z tematów naszych zajęć były pszczoły. Podczas spotkania wspólnymi siłami zrobiliśmy oryginalny ul i pszczoły. Większość materiałów pochodziła z recyklingu i pokazywała dzieciom jak można kolejny raz wykorzystać wybrane odpady.
Podczas innego, wakacyjnego spotkania dzieci wspólnie czytały fragmenty książki pod tytułem „Dobrółka Pszczółka” Antoona Kringsa z serii: „Słodkie małe zwierzątka”. Lektura była doskonałym wstępem do pracy plastycznej, która także nawiązywała do tematu pszczół. Dzieci wykonywały elementy składowe do jednej, wspólnej pracy plastycznej, którą był wielki plaster miodu.

Latem chętnie zajadamy się lodami a w bibliotece patyczki po lodach wykorzystaliśmy do tworzenia układanek i kukiełek, które następnie zainspirowały młodych czytelników do improwizowanego przedstawienia.
Najczęściej wybieranym miejscem na letni odpoczynek jest morze, a nad morzem są latarnie, więc
i my zrobiliśmy w 3D obrazki latarni z morzem, piaskiem, mewami, delfinami i rybkami w tle.
Próbując zaczarować czas wykonaliśmy przestrzenne ślimaki z tektury, które barwnie ozdobione farbami miały sprawić, by nasz czas do końca wakacji zdecydowanie zwolnił tempa.

W lipcu, po rocznej przerwie, udało nam się powrócić do naszych cyklicznych obchodów Dnia Włóczykija. Wybraliśmy się prężną grupą piechurów na parking Dębowa Góra, gdzie czekało na nas małżeństwo miłośników psich zaprzęgów: państwo Daria i Krzysztof Nowakowscy z dwójką swoich pupili. Goście opowiedzieli nam o swojej pasji, wyprawach, trenowaniu psów i warunkach jakie panują w krajach skutych lodem i pokrytych śniegiem. Dowiedzieliśmy się jak pozyskać wodę do picia, dlaczego ludzie do zaprzęgu zaczęli wykorzystywać psy i dokładnie obejrzeliśmy sanie, które ciągnie zaprzęg. Dzień był pełen wrażeń i wyzwań.

Pod koniec sierpnia uczestnikom spotkania zaproponowano rozmaite aktywności łączące kreatywność i zabawę. Dzieci formowały rozmaite figury z balonów do modelowania oraz wspólnie wykonały balonową ośmiornicę z kolorowymi mackami. Innym zadaniem było ułożenie książkowego domina. Aktywność ta wymagała wybrania odpowiedniej techniki układania, precyzji i cierpliwości. Ogromne zaangażowanie dzieci w zaproponowane zadanie przyniosło pożądany efekt. Odpowiednio ustawione książki na podłodze w czytelni bibliotecznej spektakularnie unaoczniły dzieciom efekt domina.
Doskonałym polem do działań kreatywnych było także indywidualne zadanie plastyczne z wykorzystaniem techniki jaką jest kolaż. Dzieci naklejały różne materiały na piankowe podłoże tworząc w ten sposób oryginalne prace plastyczne. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko technikę kolażu ale i kolejny przykład powtórnego wykorzystania określonych materiałów.

Wakacyjne zabawy i prace plastyczne uwieczniono na licznych zdjęciach. Nie zabrakło także sesji z bookcrossingową, wędrującą książką. Cotygodniowe, dwugodzinne spotkania dla dzieci w osieckiej bibliotece upłynęły w wesołym, przyjaznym i twórczym klimacie.

M-GOK w Wyrzysku, Biblioteka Publiczna
filia biblioteczna w Osieku nad Notecią

[ngg src=”galleries” ids=”276″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Możliwość komentowania została wyłączona.