2022-05-23-16-Tydzien-Bibliotek

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek

Biblioteka w Wyrzysku oraz filia biblioteczna w Osieku nad Notecią włączyły się do popularyzowania XIX edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. W ramach tejże akcji odbyły się różne spotkania w placówkach służące promocji bibliotek i czytelnictwa.

W Tygodniu Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja 2022 roku, wyrzyska i osiecka biblioteka publiczna cieszyły się licznymi odwiedzinami przedszkolaków, uczniów i czytelników. Tegoroczne przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach projektu „ Małe i duże podróże po literaturze” dofinansowanym z programu rządowego „Promocja czytelnictwa, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteki zabrały dzieci między innymi w literacką „Dziecięcą wędrówkę z Marią Konopnicką”. Dzięki tej wyprawie mali goście mogli wysłuchać wybranych utworów wspomnianej pisarki, wykonać łamigłówki literackie, posłuchać piosenek, poznać wyliczanki, zobaczyć teatrzyk kamishibai czy wykazać się kreatywnością podczas działań plastycznych.

W placówkach odbyły się także lekcje biblioteczne, podczas których opowiedziano dzieciom o ogólnopolskiej akcji, jaką jest Tydzień Bibliotek a także wspólnie zinterpretowano hasło i plakat tegorocznej edycji wspomnianej akcji. Podczas spotkań przedstawiono dzieciom zasady zapisu do biblioteki oraz wybrane kwestie związane z regulaminem korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Przybyłym przytoczono także wybrane teksty literackie. Wspólnie przypomniano również zasady poszanowania książek oraz przedstawiono aktualną ofertę wydarzeń w bibliotekach. Dzieci zaangażowano także do prac plastycznych oraz zachęcono do poznawania przestrzeni bibliotecznych i przeglądania kolorowych i bogatych księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.

W bibliotekach odbyły się też spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz podróżnikiem. 13 maja 2022 roku na spotkania z pisarzem przybyły określone klasy z wybranych szkół podstawowych gminy Wyrzysk. Literat opowiedział zebranym historię swojej drogi pisarskiej oraz zaprezentował własny dorobek literacki. Autor w swych książkach popularyzuje zapomniane polskie historie a także postaci podróżników. Jego powieści: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, „Machiną przez Chiny” czy „Wokół świata na wariata” zabierają czytelnika w rozmaite zakątki świata, w których przygoda czai się na każdym kroku.

Ekspresywnym wypowiedziom pisarza towarzyszył pokaz multimedialny z efektami akustycznymi a także rozmaitymi rekwizytami nawiązującymi do wybranych powieści. Obrazowa i atrakcyjna forma spotkania autorskiego niezwykle zaciekawiła dzieci i w efekcie zaowocowała licznymi pytaniami do autora. Podsumowując swoją twórczość, Łukasz Wierzbicki zachęcał przybyłych do realizacji swych marzeń. A do tego, jak podkreślał, nie należy stać w miejscu, tylko podążać naprzód.

Podczas Tygodnia Bibliotek placówki rozdawały odwiedzającym okolicznościowe zakładki do książek. Wydarzenia Tygodnia Bibliotek zaowocowały wieloma zdjęciami pamiątkowymi, które już wkrótce trafią do bibliotecznych kronik.

W tym wyjątkowym i intensywnym tygodniu promocji bibliotek i czytelnictwa placówki cieszyły się licznymi odwiedzinami i zaangażowaniem gminnych szkół i przedszkoli. Za wspólne popularyzowanie bibliotek wszystkim serdecznie dziękujemy a zarazem zapraszamy do kolejnych odwiedzin. Biblioteka bowiem to świat w jednym miejscu i wiedza o nim na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wejść do biblioteki i sięgnąć po tę lub inną książkę i w ten sposób być tu, a zarazem wszędzie.

MGOK Biblioteka w Wyrzysku

filia w Osieku nad Notecią

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Możliwość komentowania została wyłączona.