2016-07-11-085649-01-DDK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku.

Tematem czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Wyrzysku była powieść Damona Galguta 'W obcym pokoju”. Autor urodził sie w 1968 roku, mieszka w Kapsztadzie, był dwukrotnie nominowany do nagrody Bookera za książkę 'W obcym pokoju”  oraz „Dobry lekarz”
Omawiana książka jest zbiorem trzech opowiadań o charakterze  autobiograficznym. Ich głównym bohaterem jest sam autor, a motywem przewodnim jest podróż po egzotycznych krajach: Lesoto,Malawi,Zimbabwe oraz Indie. Każda wyprawa odbywa się w innym miejscu i czasie, łączy je jedynie osoba Damona. Za kążdym razem zmienia się zaangażowanie autora i tak jest on kolejno: Naśladowcą, Kochankiem i Opiekunem..
Dla Damona podróż nie jest sposobem na poznanie nowych krajów i kultur, bohater chce pozbyć się uczucia samotności, wyobcowania i coś pcha go stale naprzód. Wszystkie trzy podróże kończą się katastrofą i zmieniają jego życie.
Powieść Galguta to książka o tęsknocie i niespełnionym pragnieniu oraz o poszukiwaniu miłości.
Opinie klubowiczów o książce były podzielone, raczej pozytywne ze względu na wspaniałą prozę pisarza ,  lektura podobała się czytającym.
Spotkanie DKK upłynęło w przyjemnej, letniej atmosferze i w tym miejscu chciałabym dodać, że nasz klub powiększył się o jednego uczestnika .
Następne spotkanie ustalono na dzień 20 lipca, a do analizy ze względu na okres wakacyjny wybrano wiersze poety Ks.Jana Twardowskiego.