2019-06-03-10-AkaPrz

„Na odpady mamy rady”

„Na odpady mamy rady”

Pomyślmy już teraz o naszej planecie ( Ziemi)
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to wtedy problem nie lada,
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe,
są szklane, papierowe także plastikowe.
Więc posłuchajcie dobrej rady i segregujcie odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucajcie jak leci.

Osobno plastik, osobno szkło,
osobno puszki – przyrodę chroń !

W poniedziałek 27 maja, pod opieką pani Jolanty Polcyn, naszą bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Wyrzysku.

Nasze spotkania z dziećmi nie zawsze związane są z książką. Chcemy w naszej działalności szerzyć wartości edukacyjne i to na każdym polu. Tym razem celem spotkania było uwrażliwienie i wyrobienie nawyku dbania o nasze środowisko. Wydawałoby się, że o tym, iż należy dbać o środowisko przyrodnicze nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół a okaże się, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Dlatego zajęliśmy się jednym z elementów edukacji proekologicznej, która kształtuje praktyczne umiejętności ochrony środowiska.

W tym dniu dzieci dowiedziały co to są odpady, co robimy ze śmieciami i odpadami oraz skąd się one biorą.

Po wspólnej pogadance dzieci z uwagą wysłuchały wiersza pt. „Chora planetka” Magdaleny Tokarczyk, do którego musiały dobrać odpowiednie obrazki. Ponadto dowiedziały się o właściwym sposobie segregacji śmieci. Ten system pozwala na odzyskanie przydatnych do recyklingu odpadów, a w konsekwencji wpływa pozytywnie na stan naszego środowiska. Uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane pojemniki: na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz pojemnik na odpady resztkowe. Nasi mali goście zwrócili uwagę na ich charakterystyczne kolory. Dowiedzieli się dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, co się dzieje z odpadami i jak można je wykorzystać oraz co oznacza trudne słowo recykling.

Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wykazały się dużą znajomością tematu i bardzo dobrze poradziły sobie z przygotowanymi dla nich zagadkami i quizami. Udział w zajęciach zwiększył wiadomości dotyczące ekologii i ochrony środowiska wśród uczestników.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało order Przyjaciela Przyrody oraz wykonano pamiątkowe zdjęcie

M-GOK, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku

[ngg src=”galleries” ids=”239″ display=”basic_thumbnail”]

Możliwość komentowania została wyłączona.