2022-09-29-06-Event

Event rodzinny w Wyrzysku

Dnia 18 września 2022 roku na Bulwarach w Wyrzysku odbył się event rodzinny pod nazwą „Poczytaj mi MAMO, poczytaj mi TATO”. Wydarzenie zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku wraz z Biblioteką Publiczną w ramach realizowanego projektu „Małe i duże podróże po literaturze”. Projekt jest odpowiedzią na rządowy program o nazwie „Promocja czytelnictwa”, którego wyrzyski dom kultury jest tegorocznym beneficjentem.

Wydarzenie projektowe zgromadziło w przestrzeni publicznej Wyrzyska wielu zainteresowanych mieszkańców gminy Wyrzysk otwartych na wspólną integrację rodzinną skupioną wokół literatury.

Podczas eventu rodzinnego krótko przedstawiono dotychczasowe działania projektowe a także zapowiedziano najbliższe wydarzenia ukierunkowane na promocję czytelnictwa. W ramach eventu rodzinnego odbyło się między innymi spotkanie autorskie z pisarką, dziennikarką i pszczelarką Martą Konek, która przeczytała zebranym historyjki ze swej książki pod tytułem „Kasia w pasiece”. Pisarka fragmenty przytoczonej książki dla dzieci uatrakcyjniła ciekawostkami o pszczołach i pracy pszczelarza. Opowieści o owadach wzbogacone były pokazem rozmaitych rekwizytów niezbędnych podczas obcowania z pszczołami. Po spotkaniu autorskim pisarka zaoferowała zgromadzonym dalsze zgłębienie tajników pszczelarskich oraz naukę wyrobu świec z wosku pszczelego podczas warsztatów rękodzielniczych z instruktażem autorki a zarazem miłośniczki pszczelarstwa. Warsztaty miały też akcent literacki i były okazją do wykonania oryginalnych, drewnianych zakładek do książek i prac plastycznych o bohaterach wysłuchanych tekstów.

Podczas spotkania na Bulwarach w Wyrzysku funkcjonował również kącik animacyjny dla dzieci obfitujący w kolorowe balony kreatywne oraz rozmaite gadżety promujące projekt wyrzyskiego domu kultury i biblioteki w ramach promocji czytelnictwa. Wśród materiałów popularyzujących projekt znalazły się między innymi okolicznościowe zakładki do książek z wybranymi fragmentami utworów Marii Konopnickiej. Nie zabrakło także animacji ruchowych z akcentem muzycznym przeprowadzonych przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku.

Spotkanie było też okazją do ogłoszenia wyników projektowego konkursu poetyckiego „Kraina wierszem malowana”. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz liczne brawa od zgromadzonej publiczności i organizatorów.

Plenerowe spotkanie rodzinne służyło promocji literatury i międzypokoleniowej integracji społeczności lokalnej. Wydarzenie pokazało, iż wspólne czytanie książek może być pretekstem do wielu rodzinnych aktywności w przestrzeni miejskiej.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.