2018-12-20-13-AP

Wyjątkowi goście w wyrzyskiej Bibliotece

Ważną częścią działalności Biblioteki Publicznej w Wyrzysku jest działalność edukacyjna, dlatego też systematycznie prowadzimy współpracę ze Szkołami Podstawowymi z gminy Wyrzysk oraz z Przedszkolem Publicznym z Wyrzyska.
Lekcje biblioteczne, które organizujemy mają na celu promocję czytelnictwa, wykształcenie u dzieci zdolności uczenia się, przybliżenie młodym czytelnikom biblioteki oraz jej zbiorów. Nasze spotkania to także dobra zabawa, dużo uśmiechu i bez wątpienia miło spędzony czas.
We wtorek 4 grudnia, bibliotekę odwiedziła grupa „Sówek” z Publicznego Przedszkola w Wyrzysku pod opieką pani Dominiki Pacholskiej-Wiśniewskiej. Tego dnia przedszkolaki zdecydowanie poczuły już przedświąteczną atmosferę. Zajęcia zatytułowane „W oczekiwaniu na świętego Mikołaja” rozpoczęliśmy od zwiedzenia czytelni. W dalszej części dzieci poznały legendę o św. Mikołaju. Przedszkolaki wysłuchały również wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”, odgadywały zagadki o świątecznej tematyce. Jednak najwięcej radości i uśmiechu sprawił dzieciom list od świetego Mikołaja, który dotarł z Elfiej Poczty Podbiegunowej prosto do naszej biblioteki. Podczas spotkania były też tańce oraz zajęcia plastyczne. Na koniec czekała naszych małych gości słodka niespodzianka.
Bez wątpienia dzieci spędziły czas w miłej i radosnej atmosferze.
W środę 12 grudnia gościliśmy grupę przedszkolaków z Glesna pod opieką pani Joanny Osesek. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, stąd zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzenia placówki oraz od zapoznania dzieci z zasadami korzystania z biblioteki. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „W bałwankowej krainie”.
Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały wierszy i opowiadań o bałwankach. Dzieci rozwiązywały także zadania matematyczne i wykonywały ilustracje do przeczytanego tekstu.
Niesamowicie dużo frajdy sprawiła przedszkolakom nasza elfowa foto budka, w której chętnie pozowały do zdjęć. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania książek dedykowanym dzieciom, a ponieważ święta coraz bliżej dlatego były to bardzo świąteczne książki, które przedszkolaki z chęcią oglądały. Nie zabrakło oczywiście aktywności plastycznych, podczas których powstały kolorowe bałwanki. Czas minął bardzo szybko i na zakończenie pełnego pozytywnych wrażeń spotkania na naszych małych gości czekała słodka niespodzianka.
Tego samego dnia mieliśmy okazję gościć jeszcze jedną grupę dzieci, a mianowicie była to pierwsza i druga klasa Szkoły Podstawowej z Falmierowa. Głównym celem spotkania było przygotowanie uczniów do świadomego korzystania z biblioteki i rozbudzenie zainteresowań książką. Uczniowie poznali podstawowe zasady korzystania z biblioteki, poznali wybrane aspekty pracy bibliotekarzy. W dalszej części spotkania były książkowe zgaduj – zgadule oraz czytanie wierszy. W części warsztatowej dzieci miały okazję poczuć na chwilę, jak to jest pracować w bibliotece – z celowo przygotowanego książkowego zamieszania musiały stworzyć wzorowy alfabetyczny porządek. Nasi mali goście poradzili sobie z tym zadaniem wzorowo.
Na zakończenie pełnej wrażeń wizyty nie zabrakło, tradycyjnie już, słodkiego poczęstunku.
Realizacja lekcji pokazała, że w bibliotece można nie tylko wypożyczyć książki, ale także świetnie się bawić.

M-GOK, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku

[ngg src=”galleries” ids=”214″ display=”basic_thumbnail”]