2016-05-10-03-DKK Wyrzysk

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece.

Dnia 27 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym prowadząca nawiązała do Światowego Dnia Książki obchodzonego 23 kwietnia. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku i jest tam świętem narodowym, obchodzonym  w dzień patrona św. Jerzego gdzie w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, co miało symbolizować krew smoka, później kobiety zaczęły obdarowywać w ten dzień mężczyzn książkami. Oficjalnie od 1995 roku Unesco ustanowiło dzień 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich”.
W dalszej części spotkania dyskutowano na temat przeczytanej książki Magdaleny Tulli „Szum”. Kilka słów o autorce:jest pisarką i tłumaczką literatury włoskiej i francuskiej, debiutowała opowieścią”Sny i kamienie”, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, kolejne pozycje to „W czerwieni”oraz „Tryby”.
Książka „Szum” to emocjonalna historia kobiety próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania. Akcja powieści  dzieje się w powojennej Warszawie oraz przenosi się też w inne zagadkowe rejony. Magdalena Tulli świetnie oddaje klimat, który towarzyszy dziecku skazanemu na izolację mentalną i duszne poczucie osamotnienia. Autorka pokazuje w jaki sposób wojna odcisnęła się na kolejnym pokoleniu, wychowywanym nie w jej ogniu, lecz w jej cieniu. To niezwykłe ile treści i emocji kryją pozornie proste zdanie. Tulli pisze pięknie, poetycko i metaforycznie, zachęcamy czytelników do przeczytania tej lektury.
Spotkanie upłynęło w przyjemnej atmosferze, ustalono termin następnego spotkania na dzień 18 maja, a do przeczytania wybrano książkę Thomasa Montassera „Wyjątkowy rok.”