2016-09-01-06-Wakacje

SIERPNIOWY PRZYSTANEK POMYSŁÓW W BIBLIOTECE

W sierpniu z ciekawej oferty wakacyjnej filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią skorzystało spore grono dzieci. Wakacyjny Przystanek Pomysłów przyciągał dzieci na zajęcia, które obfitowały w różne zabawy i rozmaite prace plastyczne. Spotkania posiadały także walory dydaktyczne.
Zajęcia z cyklu Wakacyjny Przystanek Pomysłów odbywały się dwa razy w tygodniu. Kilkugodzinne spotkania w osieckiej bibliotece publicznej umożliwiły dzieciom poznanie różnorodnych technik plastycznych  oraz wykonanie oryginalnych prac z wykorzystaniem wielorakich materiałów. Inwencja twórcza małych plastyków okazała się godna podziwu.  Pracami plastycznymi dzieci zachwycali się czytelnicy odwiedzający placówkę. Wśród tych prac znalazły się miedzy innymi efektowne kapelusze, kolorowe pawie, makiety pszczelego ogrodu czy niezwykłe statki kosmiczne.
Nieodzowną częścią każdego ze spotkań były gry i zabawy. Dzieci bawiły się w swoje ulubione zabawy a także poznawały nowe. Podczas spotkań nie zabrakło też pląsów i wyliczanek. Zaproponowane formy spędzania czasu wolnego zapewniły dzieciom doskonałą rozrywkę.
Spotkania w filii bibliotecznej w Osieku oprócz inspiracji plastycznych czy zabaw miały też charakter dydaktyczny.
Dnia 17 sierpnia w placówce uczczono Dzień Pszczół. Na spotkanie z dziećmi przybyli: mistrz pszczelarski Krzysztof Dzikowski oraz pszczelarz Janusz Czarniecki. Panowie są członkami Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży i przynależą do Koła Łobżenica. Zaproszeni pszczelarze opowiedzieli o swojej pracy związanej z pszczelarstwem a także o niezwykłej pracy pszczół i ich zwyczajach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały relacji o życiu wspomnianych owadów. Panowie zaprezentowali także wybrany sprzęt używany w pszczelarstwie oraz strój pszczelarza. Nie  zabrakło też głównych bohaterek spotkania, czyli pszczół. Znajdowały się  one w specjalnej ramce częściowo przeszklonej, dzięki czemu dzieci mogły z bliska przyjrzeć się owadom. Pszczelarze chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez dzieci. Zebrani mieli też okazję skosztować różne rodzaje miodów. Spotkanie z pszczelarzami było bardzo ciekawe i pouczające.
Z kolei 18 sierpnia tematem przewodnim zajęć był kosmos. Dzieci wspólnie wykonały dekorację przedstawiającą planety, gwiazdy, komety i inne rzeczy kojarzące się im z kosmosem. Pracom plastycznym towarzyszyła pogadanka dydaktyczna nawiązująca do zagadnień spotkania.
Czas spędzony w osieckiej bibliotece publicznej dostarczył dzieciom sporą dawkę inspiracji, radości, pozytywnej energii, satysfakcji, emocji, ruchu i zabawy. Uczestnicy omawianych spotkań uczyli się współpracy w grupie, poszerzali wiedzę i doskonalili umiejętności manualno-plastyczne. Zajęcia z cyklu Wakacyjny Przystanek Pomysłów  w filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią prowadziły Katarzyna Turbiak oraz Katarzyna Gdaniec-Rzyduch.

M-GOK Wyrzysk – Biblioteka,
Filia w Osieku nad Notecią