2018-06-18-11-NOC-BIBLIOTEK

Noc Bibliotek

9 czerwca 2018r. filia biblioteczna w Osieku n/Not. po raz pierwszy dołączyła do akcji NOC BIBLIOTEK. Wydarzenie przyciągnęło aż 23 osoby w przedziale wiekowym od 5 do 12 lat.
Nasze spotkanie zainaugurowaliśmy wspólną pracą przy plakacie do hasła przewodniego akcji: „RzeczpospoCzyta”. Uczestnicy wycinali sowy w kolorach białym i czerwonym, a następnie wykleili nimi nasze barwy narodowe w zarysie mapy Polski. Pozostając w patriotycznym duchu dziewczęta z DDKK przeczytały kolegom i koleżankom takie utwory jak: „Słowiańska Polska” ze zbioru „Co kraj to obyczaj” Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, przysłowia polskie wraz z wyjaśnieniem ich znaczeń ze zbioru „Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci” tejże samej autorki oraz wiersze z dorobku Marii konopnickiej i Juliana Tuwima.

Przerywnikiem po patriotycznych zmaganiach było samodzielne komponowanie deserów lodowych. Na naszym słodkim stole można było znaleźć kolorowe galaretki, lentylki, ciastka, posypki, śmietanę i owoce z których dzieciaki przygotowały fantazyjne desery.

Po słodkiej przerwie czekało nas komiksowe wyzwanie. Wspólnie powiedzieliśmy sobie na przykładzie takich komiksów jak „Tytus, Romek i Atomek”, „Kajko i Kokosz” oraz „Scooby-Doo” jakie charakterystyczne elementy posiada komiks. Wyjaśniliśmy co to onomatopeje, dymki narracyjne i dymki z wypowiedzią bohaterów. Po takim przygotowaniu starsze dzieci w 3 grupach wykonały fragmenty własnych komiksów, i tak poznaliśmy przygody Patyczaka, grupki dzieci szukającej skarbu i kosmitów próbujących porwać sportsmenkę.

Młodsze dzieci natomiast dowiedziały się co to ekslibris i stworzyły własny przy użyciu kredek, pisaków, szablonów i własnej wyobraźni.

W czasie wytężonej pracy twórczej dzieci wysłuchały również komiksu „Mały Lisek i Wielki Dzik. Tam” Bereniki Kołomyckiej, który został przeczytany wspólnie przez bibliotekarkę i jedno z dzieci.

Cały czas dzieci mogły korzystać z dostępnych gier zespołowych takich jak pamięć, domino, chińczyk, mini bilard czy piłkarzyki.

Kolejny czas spędzony przy szwedzkim stole to kreatywne kanapki, które uczestnicy wykonali samodzielnie pod czujnym okiem jednej z mam inspirując się kolorowymi fotografiami zawieszonymi nad stołem.

Gwóźdź wieczoru, niecodzienne wydarzenie w naszej bibliotece jakim była projekcja filmu „ Tarapaty” była dla dzieciaków wielką radością i nagrodą. Ulokowani na wygodnych kanapach, kocach i dziesiątkach poduch każdy czuł się zrelaksowany i z zaciekawieniem oglądał film, który pochłonął bez reszty nawet tych najmłodszych i najbardziej ruchliwych widzów. Jak na prawdziwe „kino” przystało w trakcie seansu był popcorn w specjalnie przygotowanych kubkach z ekslibrisem NOCY BIBLIOTEK. Po seansie obowiązkowo bitwa na poduchy, w której na szczęście nie było rannych 🙂 .

Na pożegnanie i zwieńczenie tak miłego wieczoru zrobiliśmy pamiątkowy plakat pozostawiając kolorowy odcisk swojej dłoni wokół logo akcji deklarując w ten sposób swoją integrację z NOCĄ BIBLIOTEK.

Inicjatywa akcji została przyjęta bardzo pozytywnie o czym świadczyło dopytywanie przy wyjściu „Kiedy znowu będzie TA NOC?”