9033_06

AFRYKAŃSKA PODRÓŻ MARZEŃ …

Dnia 19 września 2023 r. do Wyrzyska zawitał podróżnik, fotograf, a przede wszystkim niesamowity miłośnik Afryki – Robert Gondek. Pan Robert odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach National Geographic Traveler, Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także ebooka podróżniczego „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili.
Pierwsze spotkanie autorskie odbyło się we wtorkowe popołudnie w Klubie Miejskim w Wyrzysku. Nasz Gość wystąpił z pokazem „Safari moich marzeń – Tanzania, Kenia”. Każdy kto przyszedł na spotkanie z Robertem Gondkiem mógł poznać afrykańskie szczyty: Kilimandżaro i Mount Kenya, górę Meru i Wulkan Ol Doinyo Lengai.; Parki narodowe: Serengeti, Tarangire, Amboseli, Lake Manyara; wspaniały świat afrykańskich zwierząt: flamingi nad jeziorem Natron w Tanzanii, polujące bieliki i zimorodki nad jeziorem Naivasha, lwy, gepardy, słonie, stada antylop i żyraf; masajskie wioski w rejonie Highlands i buszmenów nad jeziorem Eyasi i w końcu zatłoczone ulice Aruszy, Nairobi i Stone Town na Zanzibarze. Taka była podróż Roberta Gondka do Tanzanii i Kenii, o której opowiedział mieszkańcom Wyrzyska.
Natomiast w środę 20 września wraz z Panem Robertem odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Wyrzysku oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią. Dwa spotkania autorskie, dwa tematy. W pierwszym spotkaniu pt. „Spotkanie z Afryką – Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda” brali udział uczniowie klas 7-8 z wyrzyskiej podstawówki. Młodzież wysłuchała wielu ciekawych opowieści o Tanzanii, Kenii, Ugandzie i Rwandzie, wzbogaconych fotografiami i pokazem multimedialnym. Nasz gość pokazał m.in. Kilimandżaro pokryte lodowcem, Góry Księżycowe w Ugandzie, afrykańskie parki narodowe pełne różnorodnych zwierząt i ptaków oraz zwyczaje mieszkańców. Tłem prezentacji była etniczna afrykańska muzyka.
Drugie z kolei spotkanie pt. „Spotkanie z afrykańską przyrodą” skierowane było do uczniów klas 4-5 ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią. Robert Gondek z ogromną pasją opowiedział młodym ludziom o miejscach, które odwiedził. Podczas każdej podróży do Afryki nasz gość szczególną uwagę zwraca na otaczającą przyrodę. Uczniowie zobaczyli profesjonalnie przygotowany multimedialny pokaz, wysłuchali fascynującej opowieści o afrykańskich zwierzętach, wzbogaconej licznymi fotografiami podróżniczymi i przyrodniczymi, filmami, ciekawym komentarzem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy z życia zwierząt. Oprócz tego zobaczyli jak na co dzień żyją i uczą się afrykańskie dzieci i w jaki sposób spędzają wolny czas. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób można podróżować po Afryce i jakie tamtejsze przysmaki warto skosztować. Nie zabrakło również opowieści o przeżytych przygodach. Uczniowie mieli okazję pouczyć się języka suahili. Poznali podstawowe zwroty powitalne oraz liczby.
Uczniowie obu szkół chętnie uczestniczyli w rozmowie z Robertem Gondkiem. Podróżnik zachęcił uczestników do podróżowania, aktywnego spędzania czasu i poznawania otaczającej nas przyrody. Tematyka spotkań pozwoliła młodym ludziom poznać egzotyczną przyrodę odległego świata.
Całość wszystkich spotkań wzbogaciło stoisko, na którym można było nabyć album fotograficzny poświęcony Afryce: „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” autorstwa naszego gościa oraz prace fotograficzne, oryginalne afrykańskie pamiątki, zdjęcia i koszulki własnego autorstwa.
Więcej o podróżach Roberta Gondka można przeczytać na autorskiej stronie: https://szczytyafryki.pl/
Wszystkie 3 spotkania autorskie z Robertem Gondkiem zrealizowane były w ramach programu pod nazwą „Promocja czytelnictwa 2023”, którego tegorocznym beneficjentem jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku. Realizowany przez ośrodek projekt „W muzyczna podróż z książką” otrzymał dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.