2016-11-16-04-23 KILOMETR

„23 KILOMETR” opowieść o życiu pełnym pasji

25 października w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku oraz filii w Osieku nad Notecią odbyły się spotkania z podróżnikami Darią i Krzysztofem Nowakowskimi, na które zaproszeni zostali uczniowie gimnazjum.
Pani Daria Nowakowska jest doświadczoną maszerką, prowadzącą własną firmę turystyczną, jedyną w Polsce kobietą zajmującą się wyprawami psimi zaprzęgami. Pan Krzysztof Nowakowski jest wioślarzem, alpinistą i maszerem. Doświadczenie zdobywał przez lata uprawiania sportu i wspinaczki górskiej. Przybyli goście opowiadali słuchaczom o swoich wyprawach, pracy z psami i opiece nad nimi. Bowiem psy państwa Nowakowskich po pracowitym i pełnym przygód życiu mają zapewnioną bezpieczną starość i opiekę w chorobie.
Prelekcja podróżnicza połączona była z pokazem fotografii z wyprawy do Laponii. Państwo Nowakowscy jako pierwsi Polacy objechali w 2010 roku psim zaprzęgiem jezioro Inari leżące w fińskiej Laponii, robiąc trzysta kilometrów w 3 dni. Obecnie trwają przygotowania do dużego projektu nazwanego Trylogią Norweską, który obejmuje start w trzech wyścigach: 200-kilometrowy Gausdal Maraton rozgrywany 14 i 15 stycznia,400-kilometrów trasy Femundløpet, który rusza 10 lutego oraz 500-kilometrowy Finnmarksløpet 11 marca. W śniegu, wichrze i mrozie człowiek i psy walczyć będą o dotarcie do mety.
Pan Krzysztof w książce „23 kilometr” tak opisuje wyjątkowość tego co robi:
„Jazda psim zaprzęgiem to jeden z najlepszych sposobów obcowania z dziką przyrodą. Konkurować z nią może jedynie człowiek poruszający się pieszo, czy na nartach. Czuje on śnieg, lód, skałę, swoimi stopami. Jednak mamy nad nim przewagę, my mamy swoje stopy i cztery łapy każdego z psów, mamy swoją parę oczu i tyle par oczu jeszcze, ile w naszym zaprzęgu biegnie psów, tak samo mamy swój nos i wiele nosów psich. Jesteśmy człowiekiem i psami zarazem. Jednością, stadem, w którym każdy jest niezbędny. To bardzo pierwotne uczucie. Kiedy jeden z psów zobaczy renifera, czy ptaka, zobaczy go całe stado, także my. To właśnie stanowi magię psiego zaprzęgu.”
Pełni pasji ludzie, którymi niewątpliwie są państwo Nowakowscy przeprowadzili dla naszej młodzieży interesujące, niecodzienne spotkanie. Trzymajmy kciuki za powodzenie ich projektów!

M-GOK Biblioteka