2016-02-07-39-Ferie-w-Osieku

Ferie w bibliotece w Osieku

Podczas tegorocznych ferii biblioteka w Osieku nad Notecią zaproponowała dzieciom cykl spotkań z interesującym programem. Zajęcia odbywały się we wtorki, środy i czwartki i trwały każdego dnia w liczbie trzech godzin. Chętnych dzieci nie brakowało, toteż liczba uczestników w krótkim czasie osiągnęła swój limit, podyktowany względami bezpieczeństwa.
W pierwszym dniu zajęć w bibliotece wspólnie obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Tego dnia dzieci na spotkanie przyniosły pluszaki i inne przedmioty związane z Kubusiem Puchatkiem i w ten sposób przyczyniły się do wytworzenia oryginalnej scenografii. Dominowały maskotki przedstawiające bohatera spotkania – Kubusia Puchatka. Nie zabrakło też jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu oraz beczułki z małym co nieco.
Podczas zajęć wspólnie wykonano planszę ukazującą Stumilowy Las oraz namalowano portret Kubusia. Po części plastycznej odbyły się różne zabawy ruchowe i intelektualne. Niemało emocji wzbudziła też sesja fotograficzna z Puchatkiem i jego przyjaciółmi.
Kolejne spotkanie z dziećmi w osieckiej bibliotece upłynęło pod znakiem gier i zabaw. W trakcie zajęć przeprowadzono zabawy sprawnościowe i ćwiczące pamięć. Uczestnicy brali też udział w różnych grach zespołowych i indywidualnych. Zebrani aktywnie uczestniczyli w omawianym spotkaniu.
Podczas ferii dzieci miały też możliwość poszerzenia swej wiedzy związanej z fotografią i muzyką. W tym celu zorganizowano uczestnikom warsztaty w domu kultury w Wyrzysku. W M-GOK dzieci brały udział w zajęciach z fotografii prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora. Dzieci zapoznano z pracownią fotograficzną i sprzętami tam wykorzystywanymi. Uczestnicy spotkania stanęli też kolejno do sesji fotograficznej a nawet mieli możliwość wcielić się w rolę fotografa i wykonywać zdjęcia kolegom i koleżankom.
Zebrani uczestniczyli również w zajęciach z muzyki w studiu nagrań. Prowadzący warsztaty zapoznał dzieci z przeznaczeniem odwiedzanego przez nich miejsca, zaprezentował także różne instrumenty, na których uczestnicy mogli zagrać. Dzieci poznały też w skrócie proces nagrywania piosenki a nawet miały możliwość nagrania utworu w swoim wykonaniu.
Dodatkową atrakcją w domu kultury było spotkanie z animatorem zabaw, podczas którego dzieci modelowały baloniki oraz wykonywały ogromne bańki mydlane.
Innego dnia zajęcia miały charakter literacko-plastyczny. Tematem przewodnim spotkania była niezwykła akademia i osobliwy nauczyciel Pan Kleks. Dzieci przyozdobiły buzie charakterystycznymi piegami oraz przybrały imiona rozpoczynające się na literę A, jak w szkole Pana Kleksa.
Uczestników zapoznano z fragmentami „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy w celu poprawnego wykonania wspólnej pracy plastycznej, przedstawiającej wizerunek tytułowego bohatera. Zadanie dzieci wykonały wzorowo. W efekcie powstał kolorowy plakat ukazujący ekscentrycznego Pana Kleksa. Nawiązanie do omawianego utworu Brzechwy służyło zaakcentowaniu siedemdziesiątej rocznicy wydania „Akademii Pana Kleksa”.
W trakcie ferii w bibliotece dzieci miały do dyspozycji wiele gier planszowych, dzięki którym mogły odbywać się indywidualne rozgrywki. Nie zabrakło też gry w darta, bilard i piłkarzyki w wersji mini. Przeprowadzono także zabawy z użyciem chusty animacyjnej i inne równie ciekawe zabawy zaproponowane przez osoby prowadzące oraz dzieci.
W omawianym okresie wykonano również mnóstwo prac plastycznych różnymi technikami. Oryginalne prace dzieci tradycyjnie są eksponowane w bibliotece na specjalnej wystawce.
W ostatnim dniu ferii z biblioteką niestety nie odbyła się zaplanowana wycieczka do miejscowego skansenu. A wszystko za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ze względu na niepomyślną pogodę zajęcia miały miejsce w sali biblioteki. W ten sposób zebrani uczestniczyli w ciekawych zabawach sprawnościowych, intelektualnych, integracyjnych a zarazem humorystycznych.
Spotkania w bibliotece podczas ferii zimowych stworzyły dzieciom możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego. Pozwoliły również rozwinąć zdolności manualne, plastyczne, wokalne, sportowe i inne służące wzrostowi kreatywnej osobowości dziecka oraz uczyły współpracy w grupie. Za udział w spotkaniach uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki.

Biblioteka, filia w Osieku nad Notecią