Przedszkolaki w bibliotece

Przedszkolaki w bibliotece

Filię biblioteczną w Osieku nad Notecią w dniu 22 października 2021 roku odwiedziła kolejna grupa dzieci z miejscowego przedszkola, by wspólnie porozmawiać o niezwykłej mocy książek.

Podczas spotkania mali miłośnicy książek usłyszeli o akcji czytelniczej „Mała książka – wielki człowiek”, którą osiecka biblioteka publiczna popularyzuje już od kilku lat. Dzieci dowiedziały się, że w ramach tejże akcji mogą otrzymać w bibliotece specjalną wyprawkę czytelniczą oraz różne nagrody. Uwarunkowane jest to jednak pewnymi wymogami, które wcale nie są trudne do spełnienia. Wyprawki czytelnicze ”Pierwsze czytanki dla … „ przeznaczone są właśnie dla dzieci przedszkolnych i stanowią element kampanii Instytutu Książki. Przede wszystkim jednak zachęcają do regularnego odwiedzania biblioteki i codziennego, wspólnego i rodzinnego czytania.

W dalszej części spotkania nawiązano do tegorocznego hasła Nocy Bibliotek, które brzmiało „Czytanie wzmacnia”. Przedszkolaków zachęcono do wspólnej pogadanki dotyczącej rozmaitych sposobów na wzmocnienie czy też poprawę humoru. Spośród wielu propozycji dziecięcych poprawiających nastrój nie zabrakło czytania książek jako formy wzmocnienia. W nawiązaniu do pogadanki dzieci wysłuchały wiersz Joanny Mueller „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?” a następnie podawały propozycje wzmacniających książek. Wszystkie pomysły dzieci zostały umieszczone na oryginalnej tubie przygotowanej na potrzeby spotkania. Czytelnicza tuba mocy sprawiła przedszkolakom wiele radości i uświadomiła, że książki mają ogromną moc terapeutyczną.

Na koniec bibliotecznego spotkania nawiązano do aktualnej pory roku. Dzieci wysłuchały wiersz „Październik” z książki „Wierszyki na cały rok szkolny” Ewy Sujeckiej, humorystyczny wiersz „Jesień u fryzjera” Danuty Gellnerowej z książki „Wiersze o porach roku” oraz historyjkę pod tytułem „Poszukiwanie pani jesieni” z książki „Bajki dla dzieci. Wesołe przedszkolaki”. Na podstawie wysłuchanych tekstów dzieci sprawnie wymieniły oznaki jesieni a następnie uwzględniły je w swoich pracach plastycznych.

Wizyta przedszkolaków w osieckiej bibliotece publicznej pokazała dzieciom, że czytelnicze wzmocnienie można znaleźć w bibliotece.

M-GOK Biblioteka Publiczna w Wyrzysku

filia w Osieku nad Notecią