Nowy rok szkolny

Nowy rok szkolny już za pasem a co za tym idzie, wakacje niestety dobiegają końca. Przez ostatnie dwa miesiące oprócz stałej oferty dotyczącej korzystania z księgozbioru oraz czytelni, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku, wzorem lat ubiegłych oraz z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu przygotowała i przeprowadziła cykl zajęć wakacyjnych pod nazwą „Lato w bibliotece”. Oferta podczas tegorocznych wakacji była różnorodna. Nasze spotkania były okazją nie tylko do zdobycia wiedzy. Pozwoliły one miło i ciekawie spędzić czas. Były również szansą dla uczestników na stworzenie pracy inspirowanej tematem zajęć. W programie zajęć nie zabrakło oczywiście głośnego czytania utworów literackich pobudzających wyobraźnię małego czytelnika, a także uczących wielu bardzo ważnych aspektów życia codziennego.
W naszym wakacyjnym cyklu nie mogło również zabraknąć zajęć na świeżym powietrzu.

Na zajęciach wykorzystywaliśmy rozmaite materiały. Ziarna i pestki, czemu nie?? Papier, bibuła, pastele i farby – oczywiście też. Sypał się mieniący brokat, była masa solna, masa porcelanowa, ciecz newtonowska…. A wszystko to wystarczyło aby zasiąść i tworzyć.

Aktywnie upłynął pierwszy miesiąc wakacji w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku. Na zajęcia organizowane przez naszą bibliotekę przybyły dzieci w różnym wieku. Pierwsze wakacyjne zajęcia rozpoczęliśmy głośnym czytaniem opowiadania, które stało się tematem przewodnim pozostałych twórczych zadań. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Krecik mój przyjaciel” Z. Milera. Bajki o kreciku znane są prawie wszystkim, już w latach 70 i 80 robił on wielką furorę, a jego popularność wciąż nie słabnie. Do wysłuchanego opowiadania dzieci wykonywały ilustracje z Krecikiem w roli głównej i zgodnie stwierdziły,że spotkanie z Małym Czarnym bohaterem gwarantuje doskonałą zabawę, uczy jak za pomocą szlachetności, dobroci i odrobiny sprytu można pokonać wszelkie problemy! Aby rozruszać nieco małych podopiecznych w ogrodzie przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury odbyły się również pląsy i zabawy. Było m.in. przeciąganie liny, kręcenie hula hop, skakanie na skakance czy gra w badmintona.

Na kolejne zajęcia wakacyjne, mimo niesprzyjającej pogody za oknem, liczna grupa dzieci, która do nas przybyła bawiła się doskonale. Tego dnia znane i lubiane postacie z bajek stały się bohaterami kart do gry “Piotruś”, które nasi mali goście sami stworzyli. Była m.in. Świnka Peppa, Smerfy, Psi Patrol czy Shimmer i Shine.

Któż z nas nie marzył o dalekich podróżach, niesamowitych przygodach… Niestety, nie wszyscy mamy możliwość, by zwiedzić odległe, egzotyczne kraje. Jednakże pewnej namiastki przygód doświadczyły dzieci, które w kolejnym tygodniu lipca przyszły na zajęcia wakacyjne do biblioteki. Poznali oni sylwetkę małej reporterki, która w ciągu 4 lat zwiedziła Boliwię, Chile, Peru, Panamę, Kostarykę, Tajlandię, Kambodżę, Filipiny, Wietnam, Sri Lankę, Malezję, Etiopię, Zanzibar, Tanzanię, Kenię i Mauritius. Nela, bo o niej mowa – to autorka dziecięcych książek podróżniczych, które cieszą się ogromną popularnością – przekazują wiedzę o świecie, opisują odległe kraje i kultury, a ponadto zachęcają do podróżowania i poznawania świata. Podczas tych zajęć, uczestnicy przy pomocy bibuły stworzyli na kartkach papieru niepowtarzalne tło na którym później umieścili różnobarwną papugę. Tego dnia nie zabrakło również wspólnej zabawy i uśmiechu przy tworzeniu masy porcelanowej.
Kolejne zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw małego chemika, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, a podczas których nasi mali odkrywcy z ogromnym zaangażowaniem obserwowali oraz samodzielnie wykonywali doświadczenia i eksperymenty przy użyciu wody, barwników spożywczych czy oleju. Spotkanie to miało na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci, kształtowania wiary we własne możliwości poznawcze oraz chęci odkrywania nowych zjawisk. Ponad to robiliśmy ciecz nienewtonowską i kolorowe slimy.

I tak minął nam pierwszy miesiąc wakacji.

Sierpień zaczął się wycieczką do Osieka nad Notecią. Dzieci biorące udział w zajęciach wakacyjnych w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku w ramach działań społecznych i artystycznych organizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pile p.n. “Książka jest OK!” miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym. Małe Mi to profesjonalny, autorski teatr lalek; uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów i ich opiekunów. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz autorską, wielofunkcyjną scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny oraz muzykę graną i śpiewaną na żywo. Plenerowy spektakl pt. „Księżycowe opowieści” w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi to kilka historii, bajek filozoficznych i mądrości z różnych stron świata, które Księżyc wysłuchuje i zbiera w czasie swych podróży po świecie, a potem opowiada Gwiazdom. Wszyscy świetnie się bawili, a spotkanie z teatrem przebiegło w atmosferze zaciekawienia i radości.

Na ostatnich wakacyjnych zajęciach dzieci biorące udział w spotkaniu, aby zachować uroki mijającego szybko lata stworzyły kolorowe wazoniki wypełnione suszonymi kwiatami, jarzębiną czy źdźbłami zbóż. Nie mogło oczywiście zabraknąć gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz słodkiego poczęstunku na koniec.

Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. Patrząc po uśmiechach naszych małych gości, zajęcia bardzo się podobały. Dzieci zżyły się ze sobą, miały mnóstwo pomysłów i były chętne na wszelkiego typu zabawy. Jak widać, w mieście również można się świetnie bawić. Dla części dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką, które mamy nadzieję – wspominać będą z przyjemnością.

Wszystkim dzieciom, które aktywnie brały udział w zajęciach bardzo dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych, organizowanych przez bibliotekę.

Już w wrześniu startuje „Kącik twórczy” – cotygodniowy cykl zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich chętnych dzieci. Zajęcia będą odbywały się w każdy wtorek od godz. 14:00- 15:00.

Serdecznie zapraszamy.

[Not a valid template]