Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku był jednym z tegorocznych beneficjentów rządowego programu pod nazwą „Promocja czytelnictwa”. W ramach tego programu wyrzyski dom kultury otrzymał dofinansowanie do projektu „W muzyczną podróż z książką” w kwocie 25 025,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt obejmował różnorodne działania, które służyły popularyzacji czytelnictwa lokalnie i skierowane były do różnych grup wiekowych.
W czasie realizacji projektu Bibliotekę Publiczną w Wyrzysku oraz filię biblioteczną w Osieku nad Notecią licznie odwiedziły dzieci w ramach comiesięcznych spotkań pod hasłem „Z książką dookoła świata”. Przedszkolaki uczestniczyły w literackiej podróży wokół wybranej twórczości Jana Brzechwy, Martyny Wojciechowskiej, Doroty Gellner, Łukasza Wierzbickiego czy Neli – małej reporterki. Dzięki różnorodnej literaturze poznały różne zakątki świata, odwiedziły zaczarowane krainy, wzięły udział w licznych zabawach, a podczas książkowych wojaży spotkały się z ulubionymi bajkowymi postaciami. Cykliczne spotkania pokazały naszym milusińskim, że podróże z książką nie tylko objaśniają świat, ale też bawią, wzruszają i budzą dreszczyk emocji. Uczą tolerancji i szacunku dla innych kultur. Podczas wydarzeń przedszkolakom przybliżono również wybrane ciekawostki biograficzne Pawła Edmunda Strzeleckiego – jednego z patronów 2023 roku. Bibliotecznym podróżom każdorazowo towarzyszył kącik czytelniczy, eksponujący książki podróżnicze, w oparciu o które odbywało się spotkanie z przedszkolakami.
Czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży promowano też poprzez spotkania autorskie podczas których popularyzowano literaturę podróżniczą. 19 września 2023 roku do Wyrzyska zawitał podróżnik, fotograf, a przede wszystkim niesamowity miłośnik Afryki – Robert Gondek. Nasz Gość wystąpił z pokazem „Safari moich marzeń – Tanzania, Kenia”. Spotkanie to było skierowane do wszystkich mieszkańców gminy Wyrzysk. Natomiast w środę 20 września 2023 roku wraz z Panem Robertem odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Wyrzysku oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią. Dwa spotkania autorskie, dwa tematy. W pierwszym spotkaniu pt. „Spotkanie z Afryką – Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda” brali udział uczniowie klas 7-8 z wyrzyskiej podstawówki. Drugie z kolei spotkanie pt. „Spotkanie z afrykańską przyrodą” skierowane było do uczniów klas 4-5 ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią. Uczniowie obu szkół chętnie uczestniczyli w rozmowie z Robertem Gondkiem. Podróżnik zachęcił uczestników do podróżowania, aktywnego spędzania czasu i poznawania otaczającej nas przyrody. Tematyka spotkań pozwoliła młodym ludziom poznać egzotyczną przyrodę odległego świata.
Całość wszystkich spotkań wzbogaciło stoisko, na którym można było nabyć album fotograficzny poświęcony Afryce: „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” autorstwa naszego Gościa.
Jednym z elementów składowych projektu były trwające w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom spotkania z uczniami klas 1-3 pod nazwą „Bajanie na dywanie”. Dnia 31 maja 2023 roku Bulwary Wyrzyskie zamieniły się w kolorowy magiczny ogród. W tym roku mieliśmy przyjemność wysłuchać Lokomotywy w interpretacji Burmistrz Wyrzyska – Bogusławy Jagodzińskiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku – Danuty Buryta – Arndt oraz Głównego Administratora Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie – Andrzeja Kliczkowskiego. Natomiast słuchaczami były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku.
W ramach tego święta pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku oraz Biblioteki Publicznej odwiedzili uczniów klas drugich Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kosztowie. Uczniom opowiedziano o akcji czytelniczej zainicjowanej przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz o korzyściach z niej wynikających, a także wspólnie zinterpretowaliśmy plakat XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz hasło „Książka jest jak ogród”, które towarzyszyło tegorocznej edycji. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadań „Gaja w opałach” Jakuba Tylmana oraz „Najpiękniejszy ogródek Borsuka” Masha Diane Arnold. Spotkania te urozmaicone zostały o elementy plastyczne oraz akcenty muzyczne. By promować czytelnictwo odwiedziliśmy również podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Liszkowie. Uczestnicy wysłuchali wiersza pt. „ Po wschodzie słońca” Leopolda Staffa, a następnie każdy według własnej interpretacji zilustrował wysłuchany wcześniej wiersz. Wszystkie spotkania w XXII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom promowały wyjątkową akcję czytelniczą i zachęcały uczniów do korzystania z biblioteki, w której mnogość książek dla dzieci tworzy niezwykły ogród z bajkami.
Lokalna promocja czytelnictwa odbywała się również w przestrzeni publicznej Wyrzyska. W dniu 2 lipca 2023 roku na Bulwarach Wyrzyskich mieszkańcy mogli podziwiać wyjątkowe widowiskowe lalkowe, wziąć udział w paradzie rowerowej a także w warsztatach pt. „Ja, mama, tatulek i papier i sznurek”. Mieszkańcy obejrzeli również spektakl teatralny „Opowieści Papierowego Teatru”, który był autorską adaptacją baśni napisanych przez H.C. Andersena. Spektakl łączył w sobie tradycyjny teatr lalkowy z teatrem kamishibai. Mostem łączącym obie konwencje była postać opowiadacza baśni, który prowadził widownię przez świat opowieści. Wydarzenie służyło nie tylko międzypokoleniowej integracji społeczności lokalnej, ale również uatrakcyjniło spędzenie wakacyjnego czasu wolnego najmłodszym mieszkańcom naszej Gminy.
Podczas trwających od kwietnia do czerwca zarówno warsztatów literacko-muzycznych „W bibliotece z muzyką przez świat”, jak i bibliotecznych warsztatów teatralnych „Teatr wśród książek”, które stanowiły również jeden z elementów składowych projektu, dzieci pod czujnym okiem prowadzących z ogromnym zapałem i uśmiechem na ustach szlifowały swoje talenty.
Warsztaty literacko-muzyczne okazały się idealnym sposobem na wprowadzenie dzieci w magiczny świat literatury i muzyki. Dzięki aktywnemu udziałowi dzieci nauczyły się poczucia rytmu, wrażliwości muzycznej oraz pracy w grupie. Natomiast podczas warsztatów teatralnych młodzi uczestnicy zapoznali się z technikami gry aktorskiej, rozwinęli zdolności recytatorskie, nauczyli się tańca i śpiewu, a ci mniej śmiali pokonali lęk przed publicznym występem.
W ramach projektu odbył się też gminny konkurs plastyczny „Kosmos na wyciągnięcie ręki”. Dzięki niemu daliśmy młodemu pokoleniu możliwość zaprezentowania swoich możliwości twórczych, jak również poniekąd wzbogaciliśmy ich wiedzę na temat kosmosu, czyli tematu bliskiego sercu Mikołaja Kopernika , który uhonorowany został przez Senat RP jako jeden z patronów roku 2023.
Ostatnim zrealizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku punktem w projekcie były spotkania „Dyskusyjnego Klubu Książki z poezją”. Członkowie wyrzyskiego DKK tym razem wzięli na warsztat poezję znanej, polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, autorki kilkunastu tomów wierszy. W trakcie spotkań przywołano określone liryki poetki a następnie wspólnie interpretowano przywołane teksty. Rozmowy o twórczości artystki były bardzo zajmujące. Pozwoliły także wyodrębnić inspiracje pisarki zaczerpnięte między innymi z życia codziennego, filozofii czy też sztuki.
Rozważania o poezji Wisławy Szymborskiej służyły uczczeniu literackiej patronki 2023 roku z okazji 100. rocznicy urodzin. Również z tej okazji w celu promocji dorobku poetki w centralnych punktach Wyrzyska i Osieka nad Notecią zostały rozwieszone treści jej wierszy.
Projekt „W muzyczną podróż z książką” przyczynił się do wzbogacenia oferty kulturalnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku oraz wzmożonej promocji czytelnictwa na lokalnym gruncie.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”