Patriotycznie w bibliotece

Dnia 9 listopada 2021 roku filię biblioteczną w Osieku nad Notecią odwiedziły dzieci z miejscowego przedszkola. Wizyta przedszkolaków była doskonałą okazją do wspólnego zaakcentowania zbliżającego się Święta Niepodległości.

Spotkanie rozpoczęto od krótkiej pogadanki dotyczącej symboli narodowych. Następnie zaprezentowano przybyłym wybrane książki z literatury dla najmłodszych. Były to książki, które w tytule i treści odnosiły się do Polski. Wśród nich znalazły się między innymi: „Polskie wyliczanki i rymowanki”, „Przysłowia polskie”, „Polskie podania i legendy”, „Bajki polskie”, „Baśnie polskie”, „Polskie legendy i klechdy”, „Poznaję Polskę” czy „Księga małego patrioty”. Z książki „Polskie wyliczanki i rymowanki” przytoczono przedszkolakom wiersz Władysława Bełzy pod tytułem „Katechizm polskiego dziecka”. Natomiast z książki Małgorzaty Barańskiej i Andrzeja Jurkiewicza pod tytułem „Zwierszyki na patyki czyli co zwierzęta chronione mówią o sobie” przeczytano dzieciom tekst noszący tytuł „Spotkanie z orłem bielikiem i jego żoną”. Dzięki temu przedszkolaki dowiedziały się kilka ciekawostek o ptaku, który widnieje w herbie Polski. W dalszej części spotkania dzieci wykonały prace plastyczne, które nawiązywały do tematu spotkania, a tym samym utrwalały określone symbole narodowe. Podczas kreatywnych zadań dzieci zaśpiewały piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”, która dodatkowo podkreśliła patriotyczną atmosferę spotkania.

Patriotyczny wydźwięk spotkania uwydatnił wyjątkowe znaczenie narodowego święta oraz uświadomił dzieciom przynależność do narodu polskiego.

M-GOK Biblioteka Publiczna w Wyrzysku

filia w Osieku nad Notecią