Biblioteczne spotkania

Biblioteczne spotkania

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania filię biblioteczną w Osieku nad Notecią odwiedziła grupa przedszkolaków z miejscowego, publicznego przedszkola oraz grupa dzieci i młodzieży z osieckiej świetlicy środowiskowej „Promyk słońca”.

Podczas spotkania z przedszkolakami odniesiono się do historii święta, które już po raz 20. promuje głośne czytanie. Przybyłe dzieci najpierw wysłuchały wybrane wierszyki autorstwa Janiny Porazińskiej a następnie poznały opowieść o pewnym pisarzu, który posiadał niezwykłą wyobraźnię. Przytoczona historyjka nosiła tytuł: „Juliusz Verne. Autor wspaniałych opowieści o niezwykłych podróżach” z serii: „Moi Bohaterowie”. Po wysłuchaniu historii o wybitnym pisarzu i krótkiej pogadance o przeczytanym tekście, przedszkolakom przydzielono ambitne zadania. Dzieciom najpierw zaproponowano uruchomienie wyobraźni a następnie wykonanie ilustracji do wymyślonej przez nich książki. W efekcie powstały interesujące rysunki, które unaoczniały niezwykle bogatą wyobraźnię dziecięcą. Przedszkolaki chętnie zaprezentowały swoje prace na forum grupy i z zainteresowaniem oglądały prace kolegów i koleżanek. Spotkaniu towarzyszyła wystawka wybranych książek z wspomnianej serii „Moi Bohaterowie”. Książki te powędrowały do przedszkola jako zachęta do kontynuacji głośnego czytania. Z kolei prace plastyczne dzieci zostały wyeksponowane w bibliotece na specjalnej tablicy i przyciągają uwagę osób odwiedzających placówkę.

To wyjątkowe czytelnicze święto w osieckiej bibliotece uczciła także grupa dzieci i młodzieży z miejscowej świetlicy środowiskowej. Przybyli zapoznali się z przestrzenią biblioteki a następnie przeczytali na głos fragmenty wybranych książek. Nie zabrakło też wspólnej pogadanki o korzyściach czytania książek.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, które warto celebrować nie tylko 29 września, ale przez cały rok. Zachęcamy zatem do częstego i głośnego czytania oraz korzystania ze zbiorów osieckiej biblioteki publicznej.

M-GOK Biblioteka Publiczna w Wyrzysku

filia biblioteczna w Osieku nad Notecią