Noc Bibliotek 2019

Noc Bibliotek 2019


„Znajdźmy wspólny język”


5 października Biblioteka Publiczna w Wyrzysku wraz z filią biblioteczną w Osieku nad Notecią
wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Była to już V edycja tego wydarzenia w której wzięło udział 1761 bibliotek . Tegoroczne spotkanie odbyło się w wyrzyskim domu kultury a udział w nim wzięły dzieci z Wyrzyska i Osieka nad Notecią.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Spotkanie rozpoczęliśmy od spaceru po bibliotece gdzie czekały na uczestników ukryte litery opatrzone w ekslibris akcji. Po pełnych entuzjazmu przeczesywaniach bibliotecznych półek czekało na nas kolejne zadanie. Było to rozszyfrowanie kodu obrazkowego w celu ułożenia hasła, którym było tegoroczne hasło akcji: „Znajdźmy wspólny język”.

Aby poznać trochę historię przekazywania sobie przez ludzi informacji przenieśliśmy się do czasów prehistorycznych i, niczym mieszkańcy jaskiń, zostawiliśmy informacje obrazkowe rysowane węglem na „ścianach” z szarego papieru.
W trakcie zajęć nie zabrakło również rozmaitych tańców i pląsów, które nie tylko bawiły, ale również ćwiczyły koordynację językowo-ruchową. W gimnastyce języka pomogły również liczne wierszyki- łamijęzyki, czyli ćwiczenia logopedyczne. Pomimo różnic wiekowych i odmiennych upodobań udało nam się znaleźć wspólny język.

Korzystając z książkowej inspiracji jaką znaleźliśmy czytając opowiadanie „Jedno, jedyne słowo” z książki „Piąte przez dziewiąte” Wojciecha Widłaka i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel przenieśliśmy się oczami wyobraźni do ciemnego lasu, gdzie „rozpaliliśmy” ognisko i poznawaliśmy mieszkańców leśnych czeluści. Przypomnieli nam oni magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam oraz nauczyli wielu frazeologizmów.
Zwieńczeniem naszego wieczoru, podczas którego próbowaliśmy znaleźć wspólny język, było oglądanie filmu familijnego „Ptyś i Bill”.
Pozdrawiamy i mamy nadzieję do zobaczenia także za dnia!

M-GOK, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku
i filia biblioteczna w Osieku nad Notecią

[Not a valid template]