Przedszkolna wyprawa śladami żubra Pompika

Przedszkolna wyprawa śladami żubra Pompika

27 marca 2019 roku do filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią zawitały dzieci przedszkolne z sąsiadującej szkoły podstawowej.

W bibliotece gości zaznajomiono z serią książek Tomasza Samojlika pod tytułem „Żubr Pompik. Wyprawy”. Tytułowy bohater wraz ze swoją rodziną zabrał przedszkolaków na wyprawę po wybranych parkach narodowych. Dzieci w roli odkrywców przyrody podążały śladami żubrzej rodziny poprzez rozmaite tereny. Literacką wyprawę rozpoczęto od Narwiańskiego Parku Narodowego a następnie poprzez Biebrzański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy dzieci udały się do Puszczy Kampinoskiej. Stamtąd przez Bory Tucholskie dotarły do Słowińskiego Parku Narodowego. Podczas tej wyprawy mali wędrowcy poznali charakterystyczną faunę i florę oraz różne przyrodnicze ciekawostki związane z odkrywanymi terenami. Spotkanie przeplatano humorystycznymi scenkami oraz pląsami. Literacką wyprawę po parkach narodowych podsumowano pracami plastycznymi. Wizyta przedszkolaków w bibliotece była też doskonałą okazją do zaprezentowania dzieciom wystawy fotograficznej „Dębowa Góra. Cztery pory roku”. Zaakcentowanie ekspozycji było świetnym dopełnieniem literackiej podróży krajoznawczej.

Literatura dla dzieci Tomasza Samojlika umożliwiła przedszkolakom wspaniałą wyprawę po pięknych terenach naszego kraju. Książki, dzięki którym dzieci poznały żubra Pompika i podążały jego śladami dostępne są w wyrzyskiej i osieckiej bibliotece publicznej. Warto nadmienić, iż autor tej interesującej serii książek już wkrótce będzie gościem Biblioteki Publicznej w Wyrzysku i filii w Osieku nad Notecią. Biblioteczna wyprawa po parkach narodowych była fantastyczną lekcją przyrody.

M-GOK Biblioteka w Wyrzysku

Filia w Osieku nad Notecią